Reorientacja rodzaju ogrzewania budynku na gaz ziemny nie zawęża się tylko do nabycia kondensacyjnego kotła gazowego, a także podpięciu go do działającej sieci C.O. W przeciwieństwie do węgla podczas spalania gazu tworzą się odmienne chemikalia. Produktem ubocznym w przebiegu spalania gazu ziemnego jest powstawanie pary wodnej. Potem łączy się ona w kominie z pozostałymi substancjami zawartymi w gazie, jakie w trakcie cyklu spalania przekształcają się w tlenek azotu oraz tlenek siarki, z kolei w zawiązaniu z parą wodną kondensują się pod postacią kwasu azotowego i kwasu siarkowego.
Prosto dojść do wniosku, iż obie te substancje są mocno żrące. Niewiele potrzeba mieć wyobraźni żeby domyślić się jaki wpływ mają na środek przewodu dymowego. Rozpadanie się cegieł może nie być tak rewolucyjne, jednak cegły te spojone są spoiwem, które rozluźnia się w rezultacie oddziaływania kwasów. Postępujący proces kruszenia przewodu kominowego może wpływać na występowanie rys, przez jakie toksyczne opary potrafią przedostać się nawet do środka budynku.
Z takiego względu w przewodach dymowych, które podłączone są do instalacji gazowej montuje się wkłady kominowe jastrzębie. Sporządzone one powinny być ze stali nierdzewnej. Aby wkład był zainstalowany prawidłowo powinniśmy powierzyć montaż wkładów kominowych doświadczonej firmie. Nie warto oszczędzać na wkładzie kominowym nabywając najtańszy model. Przy zbyt delikatnym zabezpieczeniu oraz zanadto chudej blasze tego typu wkład kominowy już w parę lat później może nadawać się do wymiany co ściąga na dodatkowe koszty zawierające nie tylko zakup oraz montaż kolejnego wkładu kominowego lecz również demontaż wkładu uszkodzonego przez kwasy.