Prawdopodobieństwo zatrucia się tlenkiem węgla jest nieustannie sporym problemem społecznym w naszym kraju. Beztroska postawa względem zajmowania się ogrzewaniem, a nieraz zwyczajna beztroska powodują, że wiele osób jest pokrzywdzonych przez czad w każdą zimę. Tlenek węgla, jaki popularnie zwiemy czad – jest pozbawionym zapachu gazem, który jest śmiertelny dla istot żywych. Pojawia się gdy na skutek niedostatku dostępu do tlenu nie zachodzi całkowite spalanie opału w instalacji C.O.
Największe zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla występuje w mieszkaniach, w których instalacja C.O. jest nieszczelna, a przy tym brakuje należytej wentylacji, np. na skutek celowego zatykania kratek wentylacyjnych, lub po wymienieniu okien oraz drzwi na szczelniejsze. Okna starszego typu przy swoich słabościach (jak np. duże utraty ciepła) pozwalały jednakże na zapewnienie lepszej wymiany powietrza, co jest utrudnione przy obecnych oknach z plastiku. Jednak i one posiadają mikrowywietrzniki, chociaż cyrkulacja powietrza nie jest tak skuteczna jak w wypadku dawnych okien z drewna.
By ograniczyć niebezpieczeństwo zatrucia czadem trzeba zwłaszcza zagwarantować właściwy poziom wentylacji w mieszkaniu i uszczelnić samą instalację grzewczą (bez względu od tego co stanowi źródło ciepła – kocioł C.O., kocioł kondensacyjny albo kominek). Nie wolno zakrywać otworów wentylacyjnych ponieważ uniemożliwia to krążenie powietrza w pomieszczeniu, a okresowo należy przewietrzyć pokój. W pewnych przedziałach czasu trzeba sprawdzić kondycję kanałów wentylacyjnych i dymowych, a w przypadku potrzeby doszczelnić przewód kominowy (więcej informacji).
Objawami skażenia czadem są boleści oraz zawroty głowy, odczucie zmęczenia, trudności z oddychaniem, senność i wymioty. W wypadku zaobserwowania takich symptomów trzeba koniecznie bezzwłocznie przewietrzyć wnętrze oraz wezwać lekarza.
Potrzeba także pamiętać o tym (szczególnie w wypadku źródeł ogrzewania ustawionych w środku budynku, a nie w osobnym miejscu), że do odpowiedniego przebiegu spalania potrzebny jest systematyczny dopływ czystego powietrza. Spalanie jest procesem utleniania i jedynie przy odpowiedniej wymianie następuje pełne spalanie, w trakcie którego uwalnia się dwutlenek węgla.